AAHRA Committees 2015-2017

Note: First person listed is chairman

Administrative Practices
1. Ken Vaughan (Jeff. Co.)
2. Leigh Chappell (Hartselle)
3. Mike Sweet (Chickasaw)

Chaplain
Dannie Walker (Ozark)

Commissioners
1. Jack Mundy (Columbiana)
2. Dr. Phillip Redrick (Huntsville)
3. Iverson Gandy, Jr. (Tuskegee)

Constitution & Bylaws
Glenn Franklin (Dothan)

Disaster Preparedness
1. David Jackson (Guin)
2. Samuel Crawford (Dothan)

Education & Training
1. Paula Frengle (Decatur)
2. Carie Spann (Headland)
3. Pam Morgan (Huntsville)
4. Mary Mayrose (Phenix City)
5. Nettie Goodwin (Talladega)

Historical Preservation
Debbie Rogers (Troy)

HUD Cooperation/Coordination
1. Wayne East (Gadsden)
2. Ralph Ruggs (Tuscaloosa)

Legislative
1. David Scott (Alex City)
2. Michael Lundy (Huntsville)
3. Akinola Popoola (Opelika)
4. Shaler Roberts (Florence)
5. Mike Sweet (Chickasaw)
6. Ken Vaughan (Jefferson Co.)
7. David Logan (Fayette)



Member Services
Vacant

Mini-Districts
Angela Miclette (Leeds)

Newsletter/Website
Tom Wachs (Eufaula)

Nominating
1. Ken Vaughan (Jefferson Co.)
2. Leigh Chappell (Hartselle)
3. Mike Sweet (Chickasaw)

Scholarship Fund Raising
1. Steve Sides (Cullman)
2. Peggy Horton (Columbiana)
3. Angela Miclette (Leeds)

Sunshine
Beverly Barber (Opp)

Youth Sports
1. Tom Wachs (Eufaula)
2. Donald Belle (Mobile)

Affiliate Membership
1. Steve Sides (Cullman)
2. Kim Hamby (Oneonta)

RAD Committee
1. Akinola Popoola (Opelika)
2. Sharon Tolbert (Auburn)
3. Alphonso Patrick (Bessemer)
4. Shaler Roberts (Florence)
5. Felecia Snow (Prichard)










Resolutions
Vacant

Site Selection
1. Angela Miclette (Leeds)
2. Ken Vaughan (Jefferson Co.)
3. Steve Sides (Cullman)
4. Ron Jones (Clanton)
5. Leigh Chappell (Hartselle)

Ushers
Renee Pringle (York)


2015-2017 Associate Organizations Chairs

AHAEEF - Mickey McInnish
AHARM - Wayne East (Gadsden)
APHADA - Dannie Walker (Ozark)
NAHRO - Akinola Popoola (Opelika)
PHADA - Ken Vaughan (Jefferson Co.)
PHFC - Eric Strong
Policy Task Force - Mike Sweet (Chickasaw)
SERC - Lance Armstrong (Scottsboro)



Convention Committees

Convention
1. Leigh Chappell (Hartselle)
2. Dannie Walker (Ozark)
3. Steve Sides (Cullman)

Awards
1. Felicia Snow (Prichard)
2. Antonio Williams (Mobile)

Exhibits
1. Brian Williams (Albertville)
2. Beverly Barber (Opp)
3. Ron Jones (Clanton)

Golf Tournament
1. Wayne East (Gadsden)
2. Glenn Franklin (Dothan)

Hospitality
1. Lynne Smith (Pell City)
2. James Smith (Livingston)
3. Leigh Chappell (Hartselle)

Registration
1. Pam Morgan (Huntsville)
2. Angela Duncan (Huntsville)
3. Susan Giles (Tarrant)
4. Frank Nelson (Mobile Co.)
5. Gwen Godwin (Mobile Co.)